Excel Kısa Anlatım

Excel programı

Microsoft Office Excel Hakkında

Birçok kişi işlerinin bir bölümünü Excel’de yapmakta. Ancak çoğu kişi exceli görür görmez gözünde büyütüp korkuyor. Aslında excel sayesinde zor işlerimizin büyük kısmını çok kolaylaştırabiliriz. Ms Office programlarından birisi olan excel, gerçekten büyük ve faydalı bir program. Bence tam olarak kullanamasak da, en azından kendi basit işlerimizi yapabilecek kadarını bilmek her bilgisayar kullanıcısının önceliği olmalı.

Excel nedir?

Microsoft Firmasının çıkarmış olduğu Office programların dan en önemlisidir. “Microsoft Excel”, “Office Excel” ve “Microsoft Office Excel” olarak da adlandırılır.. Bunların tümü Excel elektronik tablo yazılımını temsil eder. Firmanın tanımına göre ise  Excel tablo oluşturmanızı, verileri hesaplamanızı ve çözümlemenizi sağlayan bir yazılımdır. Bu türden yazılımlara elektronik tablo yazılımları adı verilir. Excel girdiğiniz sayısal değerleri otomatik olarak toplayan tablolar oluşturmanızı, temiz düzenlerde tabloların çıkışını almanızı ve basit grafikler oluşturmanızı sağlar.

Excel satır ve sütunlar içerisindeki hücrelerden oluşur. Bu hücrelere komutlar, rakamlar veya metinler girerek istediğimiz çalışma dosyamızı oluştururuz. Excel’in en güzel yanlarından birisi birbiri ile ilişkili birden çok çalışmayı aynı excel dosyasının içerisinde farklı sayfalarda kullana bilmemizdir  Yani basitçe klasör mantığını excel içerisine gömmüşler. Excel Çalışma Kitabı ve Sayfalardan oluşmaktadır.

Bir diğer güzelliği ise excel üzerinde makrolama (VBA) sistemi çok gelişmiştir.  Daha profesyonel işlere ihtiyacı olan hemen herkes makrolama sisteminden faydalanmak zorunda ve excel bunu iyi bir şekilde başarabilmektedir. Kendi içerisinde çok büyük hacim gerektirmeyen veritabanları oluşturabilmemiz de başka bir artısıdır.

Excel ne işe yarar?

Excelde, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm hesaplamaları ve analizleri yapabiliriz
Excel ile, verilerle ilgili grafikler çizebilir, kolay ve hızlı bir şekilde raporlar, özetler hazırlayabilir, istenilen verilere ulaşabilir, sıralayabilir, sorgulayabiliriz.

Excel dosyalarının uzantısı nedir?

Eski sürümlerinde genelde kullanılan .xls olarak uzantısını söyleyebilirdik. Yeni sürümlerinde ise uzantı sayısı çoğaldı. Bunları bu yazıyı daha da büyütmek istemediğim için başka bir yazıda tüm liste olarak verdim. Buraya tıklayarak tüm excel uzantılarına ve açıklamalarına erişebilirsiniz.

Excel formülleri

Excel de çok sayıda formül hazır olarak sunulmuştur. Bu formüllerin kullanımı da müthiş derecede kolaylaştırılmıştır. Toplama Çıkarma’dan tutunda çözümleme araçlarına kadar bir çok formül bulunmaktadır. Tabi bunların hepsini ayrıntılı bir şekilde anlatmaya kalkışmayacağım. Ben sadece en çok ihtiyaç duyulan ama bir çok kişinin fazla da bilgisi olmadığı formülleri açıklamaya çalışacağım.

Aşağıdaki formülleri sırasıyla açıklamaya çalışacağım. Açıkladığım formülleri listeye eklemeye devam edeceğim.

Toplama – Çıkarma

Etopla

Düşeyara (VLOOKUP)

Eğer (IF)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s